Maailmalla tapahtuvat muutokset vaikuttavat monella tavalla myös kaupankäyntiin. Viime vuodet ovat olleet poikkeuksellisen vaikeita yrityksille, kun koronapandemia ja Venäjän hyökkäyssota sekä pakotteet ovat vaikeuttaneet vientiä ja liiketoimintaa.
Ulkoministeriön luotsaamassa Team Finland Talks -webinaarissa tarkastellaan sitä, miten geopoliittiset jännitteet vaikuttavat talouteen ja kansainväliseen kauppaan. Mistä yritykset saavat apua vaikeisiin tilanteisiin ja niiden ennakointiin? Lähetyksessä kuulet myös miten ulkoministeriö tukee yrityksiä vientityössä.
Tapahtuman moderaattorina toimii Kauppapolitiikka-lehden päätoimittaja Lotta Nuotio.
Team Finland Talks -tapahtumat tarttuvat ajankohtaisiin kysymyksiin ja markkinamahdollisuuksiin. Tapahtumat toteutetaan yhteistyössä Team Finland -verkoston toimijoiden kesken.