Team Finland Talks: Geopolitiikan ja geotalouden haasteet kansainväliselle kaupalle
Aika: 10.00-11.15 (Suomen aikaa, UTC+3)
Paikka: Teams-webinaari
Maailmalla tapahtuvat muutokset vaikuttavat monella tavalla myös kaupankäyntiin. Viime vuodet ovat olleet poikkeuksellisen vaikeita yrityksille, kun koronapandemia ja Venäjän hyökkäyssota sekä pakotteet ovat vaikeuttaneet vientiä ja liiketoimintaa.
Ulkoministeriön luotsaamassa Team Finland Talks -webinaarissa tarkastellaan sitä, miten geopoliittiset jännitteet vaikuttavat talouteen ja kansainväliseen kauppaan. Mistä yritykset saavat apua vaikeisiin tilanteisiin ja niiden ennakointiin? Lähetyksessä kuulet myös miten ulkoministeriö tukee yrityksiä vientityössä.
Keskustelunaiheet
- Geopolitiikan ja geotalouden haasteet kansainväliselle kaupalle
Tuomas Tapio, osastopäällikkö, ulkoministeriö - Mitä apua ja neuvoja vientiin? Ulkoministeriö ja edustustot maailmalla tarjoavat muuttuvassa tilanteessa tukea suomalaisille vientiyrityksille
Jyrki Nissilä, johtava asiantuntija, ulkoministeriö - Yrityksen kokemuksia bisneksestä muuttuvassa toimintaympäristössä
Martti Kaikkonen, operatiivinen johtaja, Tapojärvi Oy - Kysymyksiä ja vastauksia
Tapahtuman moderaattorina toimii Kauppapolitiikka-lehden päätoimittaja Lotta Nuotio.
Hyödyllistä lisätietoa
Team Finland Talks -tapahtumat tarttuvat ajankohtaisiin kysymyksiin ja markkinamahdollisuuksiin. Tapahtumat toteutetaan yhteistyössä Team Finland -verkoston toimijoiden kesken.